13.05.2019 22:44:26

 • Renault Project XY-2: Dış Dünyaya Kapaı Fütüristik Bir Otomobil Konsepti

  Renault Project XY-2: Dış Dünyaya Kapaı Fütüristik Bir Otomobil Konsepti

  Geleneksel otomobiller cam yüzeylerle çevriliyken, XY-2 daha farklı. Otomobilin şık gümüş kaportası içini göstermiyor. İçerideyse geniş sayılabilecek bir kabin var. İki küçük koltuk standart pozisyonlarında siyah bir duvarla ayrılıyor. Koltuklar geriye doğru kaydırıldığında ise birbirleriyle birleşerek içeride samimi bir ortam yaratıyor.

   

  Yoldaki diğer araçlar ve yayalar içeriyi göremediği gibi, XY-2’nin içinde oturanlar da dışarıyı görmüyor. Otonom sürüş sistemleri firmalara farklı kabin tasarımları deneme şansı verse de, kameralar, sensörler ve bilgisayarlarla donatılmış bir otomobilde dışarısını görememek iyi bir fikir gibi gelmiyor. Bu çok klostrofobik bir deneyim olabilir.

  Yeni proje geçen yıl Paris’te tanıtılan EZ-Ultimo konseptine de benziyor. Bu konseptte oturma salonu benzeri bir tasarım vardı.

  XY-2 bugünün yollarına uygun bir otomobil olmasa da, uzak gelecekte anlam ifade edebilir. Teknolojiyle birlikte otomobillerin giderek bugünkü görünümlerinden uzaklaşması mümkün. Hatta belki otomobil tanımı da bugün bildiğimiz anlamından farklılaşabilir.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 17.05.2019 20:24:21

  2020 Volkswagen Golf’ün İç Mekanından Yeni Detaylar

 • 17.05.2019 12:08:32

  DS 7 Crossback 4x4'ten 31 Gr/Km CO2 Emisyon Değeri