11.01.2019 22:58:55

 • Ford işçi çıkartıyor

  Ford işçi çıkartıyor

  Ford Avrupa Direktörü Steven Armstrong, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden anlaşmasız ayrılması halinde, İngiltere'deki operasyonların tekrar gözden geçirileceğini söyledi. Armstrong, yaklaşık 6 bin 200 kişiye istihdam sağlayan Almanya fabrikasında işten çıkarmalarla ilgili görüşmelerin devam ettiğini aktardı.

   

  Ford'un Türkiye dahil Avrupa bölgesinde toplam 54 bin çalışanı bulunuyor. Türkiye'de özellikle hafif ticari araç üretimi üzerine yoğunlaşan firmanın, yeniden yapılanma sürecine Türkiye faaliyetlerini de dahil edip etmeyeceği konusunda net bir bilgi verilmedi.

   

  Şirket yeniden yapılanmayla daha karlı iş modellerine odaklanırken, satış performansı düşük modellerin üretimini durdurmayı hedefliyor. Şirketin yatırım önceliği ise elektrikli araçlar ve hibrit modeller olarak belirlenmiş durumda.

   

  Ford, bütün birimlerde işten çıkarmaların olacağını belirtirken, küçülmenin boyutları konusunda net bir bilgi verilmedi. Ford yetkililerinin sendikalarla görüşmeleri devam ediyor ve sayının "binleri" bulabileceği ifade ediliyor.

   

  Ford'un Avrupa operasyonlarında karı geçen yıl yüzde 82 gerilemişti. Bu kötü performansta Brexit belirsizliği ve sterlinin değer kaybetmesi de kısmen rol oynamıştı.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 12.03.2019 23:20:15

  Yeni Golf R Elektriksiz Olacak

 • 13.03.2019 22:42:15

  Seta'dan "Yerli Otomobil" Raporu