07.01.2019 03:32:20

 • Hyundai ve Kia Otomatik Vale Park Sistemi'ni Tanıttı

  Hyundai ve Kia Otomatik Vale Park Sistemi

  Hyundai ve Kia, elektrikli otomobil sürücülerinin araçlarını şarj etmelerini ve park etmelerini kolaylaştıran yeni Otomatik Vale Park Sistemi'ni (Automated Valet Parking System) tanıttı.


  Sistemin nasıl çalıştığı yayınlanan bir video ile gösterildi. Buna göre sürücü akıllı telefonu aracılığı ile aracına otomatik olarak boş bir şarj istasyonu bulmasını söyleyebilecek. Daha sonra otomobil kendi kendine uygun şarj istasyonuna gidecek.

   

  Elektrikli otomobil tamamen şarj olduktan sonra diğer araçların da şarj istasyonuna erişebilmesi için boş bir park yerine doğru hareket edecek. Böylece şarj istasyonu boş yere işgal edilmemiş olacak. Sürücü hazır olduğunda otomobil tekrar onun bulunduğu konuma geri dönebilecek.

   

  Elektrikli otomobil sayısı arttıkça sürücüler araçlarını şarj etmek istediklerinde büyük olasılıkla şarj istasyonunun dolu olduğunu görecekler ve bekleme süreleri uzayacak. Yeni sistem buna şimdiden çözüm üretiyor ve elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasına katkı sağlıyor. Hyundai ve Kia yeni teknolojiyi 2025 yılında, Seviye 4 otonom sürüş yeteneğine sahip bir model piyasaya sürmesi ile birlikte kullanıma sunabilir.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 12.03.2019 23:20:15

  Yeni Golf R Elektriksiz Olacak

 • 13.03.2019 22:42:15

  Seta'dan "Yerli Otomobil" Raporu