04.11.2018 19:02:16

 • Yeni otomobiliniz trafik ışıklarıyla iletişim kurabilecek

  Yeni otomobiliniz trafik ışıklarıyla iletişim kurabilecek

  Volkswagen, Honda, Ford ve BMW otomobillerin trafik ışıklarıyla sorunsuz şekilde iletişim kurmasını sağlayacak, emisyonları ve trafik sıkışıklığını azaltacak teknolojiler üzerinde çalışıyor.

   

  Volkswagen, Siemens ile birlikte çalışarak bu teknolojiyi gerçeğe dönüştürmeyi hedefliyor. Geliştirilen sistem WiFi ve bir dizi sensör kullanarak GPS’ten daha doğru konum verisi üretiyor. Bu sistem sürücülerin gereksiz dur – kalk yapmasını önleyecek, emisyonları ve trafik yoğunluğunu azaltacak.

   

  Teknolojiyi geliştirmek için iki firma Wolfsburg’ta proje için seçilen özel bir yolda çalışıyor. Sistem sürücüye ya da sürücüsüz otomobile yeşil ışığın ne zaman yanacağını haber verecek.

  BMW’nin sistemi “yeşil ışığa 5 – 4 – 3 – 2 – 1 saniye” şeklinde bir geri sayım yaparken, Mercedes’in sistemi “saatte 32 – 52 km arasında hızda sürerseniz yeşil ışığa denk geleceksiniz” şeklinde bildirim veriyor. Volkswagen ve Siemens’in teknolojisi yayaları ve bisikletlileri tespit eden sensörler de kullanıyor.

   

  Alman otomobil üreticisi yeni teknolojiye 2019’dan itibaren otomobillerinde yer verecek.

   

  Honda’nın teknolojisi kavşağın her bir köşesine yerleştirilen dört kamera ile ön izlenebiliyor. Bu kameralardan alınan bilgiler bağlantılı otomobil teknolojilerine sahip taşıtlara gönderiliyor.

   

  Ford ise taşıtların bir kavşağa doğru sürerken taşıtların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan bir taşıttan – taşıta teknolojisi geliştiriyor.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 12.03.2019 23:20:15

  Yeni Golf R Elektriksiz Olacak

 • 13.03.2019 22:42:15

  Seta'dan "Yerli Otomobil" Raporu