05.10.2018 23:23:10

 • Danimarka 2030’dan itibaren fosil yakıtlı araçları yasaklayacak

  Danimarka 2030’dan itibaren fosil yakıtlı araçları yasaklayacak

  Avrupa’da fosil yakıtlı araçlara yönelik uzun vadeli yasaklar getiren ülkeler kervanıan Danimarka da katıldı. Norveç, Hollanda, Almanya ve Fransa‘nın ardından şimdi de Danimarka 2030’dan itibaren fosil yakıtlı araçların satışını yasaklamayı ve bu tarihe kadar 1 milyondan fazla hibrit ve elektrikli araç satılmasını hedefliyor. Başbakan Lokke Rasmussen’in Salı günü yaptığı açıklamayla birlikte Danimarka, küresel ısınma ile mücadele konusunda önemli bir adım daha atmış oldu.

   

  Rasmussen “Arabalarla problemim yok ancak çevreye zarar vermemeliler.” dedi. Danimarka’da gelişmiş bir otomotiv sanayii yok ancak başbakan, benzer düşüncelere sahip Avrupalı ülkelerle güçlerini birleştirmeyi ve otomobil üreticilerini çevreyi kirletmeyen araçlar üretmeye zorlamayı planladıklarını söyledi.

   

  Hükümetten yeni teşvikler

  Enerji Bakanı Lars Christian Lilleholt ise hükümetin gelecek hafta, daha geniş bir çevre koruma stratejisinin parçası olarak, elektrikli araçları daha ucuz yapacak bir yasa tasarısı sunacağını söyledi. Danimarka ayrıca, teşvik amacıyla elektrikli araçların otobüs şeritlerini kullanmasına da izin verebilir.

   

  Ülkede Rasmussen’in merkez sağ yönetimi daha önce çevreyi kirletmeyen araçlara tanınan ayrıcalıkları, bütçe sıkıntıları sebebiyle ve daha eşit bir pazar yaratmak amacıyla kaldırmış, bu yüzden elektrikli araçların satış sayısında ciddi bir düşüş yaşanmıştı. Son açıklamalar hükümetin bu konuda politikasını değiştirmek üzere olduğunu gösteriyor.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 21.05.2019 23:45:57

  2020 Ford Taurus Çin’de Tanıtıldı

 • 23.05.2019 23:36:06

  Yenilenen Skoda Superb Gelişmiş Teknolojilerle Paketinden Çıktı