10.09.2018 23:00:19

 • Daimler şehir içi ulaşım için otonom minibüs tasarlıyor

  Daimler şehir içi ulaşım için otonom minibüs tasarlıyor

  Konsept iki modüllü bir şasiden oluşuyor. Yumurta şeklindeki bu minibüs 12 yolcu taşıyabiliyor ya da iki dakikadan kısa sürede bir kargo minibüsüne dönüştürülebiliyor. Bu yaklaşım lojistik firmalarının ve toplu taşıma operatörlerinin ihtiyaçlarına cevap verebilmek amacıyla tasarlandı. Böylece sürücü sayısı yetersiz olsa bile bu gibi kuruluşlar elektrikli araçlarını daha etkin ve verimli bir şekilde kullanabilecek.

   

  “Vision Urbanetic” araçlar entegre bir IT sistemine bağlanacak ve mobilite ihtiyaçlarını analiz edebilecek, rotaları adapte ederek trafik sıkışıklıklarından kaçınabilecek. Projenin bir hedefi de kirliliğin yüksek olduğu şehir merkezlerinde emisyonları azaltmak.

   

  Minibüsün potansiyel çıkış tarihi 20 Eylül’de Hanover’de IAA Ticari Araçlar Fuarı’nda açıklanacak.

   

  Daimler ayrıca gelecek yıldan itibaren Robert Bosch ile birlikte Kaliforniya’da bir otonom yolcu taşıma servisi başlatacak. Proje yolunda giderse firma 2023 yılında robot taksileri yola çıkartmayı planlıyor.

  Bu alanda rekabet ise giderek kızışıyor. General Motors firması da 2019’dan itibaren Amerika’nın büyük şehirlerinde elektrikli Chevy Bolt robot taksileri kullanmaya başlamayı hedefliyor. Uber yine aynı tarihlerde sürücüsüz Volvo XC90 SUV filosunu yollara çıkartacak.

   

  Daimler’in yeni “ikisi bir arada” minibüsü Deustche Post’un StreetScooter araçlarıyla rekabet edecek. Bonn merkezli posta ve lojistik firması geleneksel motorları terk ederek sadece pilli elektrikli minibüsler ve bisikletler kullanacak, StreetScooter ürünlerini dükkanlar, havaalanları gibi farklı alıcılara da satacak. Deutsche Post elektrikli minibüsler için Ford ile işbirliği yapıyor.

   

   

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 19.04.2019 23:28:20

  Ford ve Mahindra’dan Gelişmekte Olan Ülkeler İçin Yeni SUV

 • 19.04.2019 21:08:30

  Volkswagen Elektrikli Otomobillerin Pilleri Uzun Ömürlü Olacak