09.08.2018 23:45:53

 • Geely, Lotus’u yeniden canlandırmak için 2 milyar dolar harcayacak

  Geely, Lotus’u yeniden canlandırmak için 2 milyar dolar harcayacak

  Volvo’yu da elinde bulunduran Çinli grup, İngiltere’de Lotus için üretim tesisleri ve araştırma merkezleri açmayı planlıyor. Geely, Lotus’taki hissesini %51’e çıkartmak için Malezyalı ortağı Etika Automotive ile görüşmelere devam ediyor. Geely bu gelişmelerle ilgili ayrıntılı yorum yapmadı ancak basın kuruluşlarına gönderilen açıklamada “Geely, Lotus’u dünya çapında lider bir lüks marka haline getirmekte kararlıdır.” denildi. Etika Automotive yetkilileriyse henüz sorulara yanıt vermedi.

   

  Yatırım planı Geely’nin sektördeki Toyota ve Volkswagen Grubu gibi devlerle aynı seviyeye ulaşma hedefinin önemli bir parçası. Grup, Volvo’yu 2010’da satın aldı, fabrikaların modernizasyonu ve markanın tekrar karlı hale getirilmesi için 11 milyar dolar harcadı.

   

  Geely’nin shibi Çinli milyarder Li Shufu, Alman Daimler’de de %10 hisseyle en büyük hissedar konumunda.

   

  İngiltere’de ikinci fabrika

  Geely’nin Lotus’u canlandırma planının ilk aşaması İngiltere’deki Hethel fabrikasının büyütülmesini içeriyor. Fabrikada 200 yeni mühendis istihdam edilecek. Ardından ülkenin West Midlands bölgesinde ikinci fabrikanın açılması ve Coventry’de yeni bir tasarım ve inovasyon merkezinin kurulması planlanıyor.

   

  Geely, Lotus’u Porsche ve Ferrari gibi lüks markalarla rekabet eder hale getimek istiyor. Lotus markası Geely tarafından geçen yıl Proton Holdings’ten alındı. Grup, Proton’un da %49.9 hissesine sahip oldu. Holdingin diğer hissedarıysa Malezyalı Etika Automotive.

   

  İlerleyen zamanlarda Lotus spor otomobillerin Çin’de üretilmesi de planlar dahilinde yer alıyor.

   

   

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 13.02.2019 23:19:31

  2019 Mazda3’ün SkyActiv-X motoru detaylandı

 • 14.02.2019 19:45:16

  Türkiye'nin Otomobili Toyota Corolla'nın Fiyatı Açıklandı