09.08.2018 01:30:10

 • Audi E-Tron’la artık frene basmak tarih oluyor!

  Audi E-Tron’la artık frene basmak tarih oluyor!

  Audi’ye göre, E-Tron’un elektrikli güç aktarım mekanizması öyle bir şekilde çalışıyor ki, gaz kesme manevralarının %90’ında fren pedalına dokunmak gerekmiyor.

   

  Peki bu nasıl mümkün oluyor? Otomobil üç farklı enerji ger kazanım moduna sahip, bu sistem yokuş aşağı sürülen her kilometre için 1 kilometre daha elektrikli sürüş mesafesi kazandırıyor. Bunun için iki elektrikli motor, elektro-hidrolik entegre fren kontrol sistemiyle birlikte çalışıyor ve sürücü üç farklı mod arasında seçim yapabiliyor.

   

  İlk mod vites geçiş kollarını kullanarak vites boşta sürüşten geri kazanım sağlıyor, ikinci mod öngörüsel verimlilik asistanı sayesinde otomatik geri kazanım sağlıyor, üçüncüyse fren geri kazanımını geleneksel frenlerin kısmi kullanımıyla birleştiriyor. Bu sistem SUV’nin toplam elektrikli sürüş mesafesini %30 uzatıyor.

   

  Bu teknolojiyi tanıtmak için Audi E-Tron otomobilleri Pikes Peak’e getirdi ve neredeyse hiç fren kullanmadan dağdan aşağıya doğru test sürüşleri yapıldı. Direksiyon başındaki Audi mühendisinin dağdan aşağıya inişte sadece bir kaç kez frene bastığı belirtildi. İnişin sonunda geri kazanım sistemi 95 kWh kapasiteli pile 6.8 kWh enerji sağladı.

   

  Sistem sayesinde frenler çok az kullanıldığı için Audi fren disklerinin paslanmasını önleyecek bir günlük temizlik döngüsü de geliştirdi.

   

  Yeni Audi E-Tron WLTP prosedürüne göre 400 km elektrikli sürüş mesafesi sunuyor. Yeni model 17 Eylül günü San Francisco’da özel bir etkinlikle tanıtılacak.

   

   

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 13.02.2019 23:19:31

  2019 Mazda3’ün SkyActiv-X motoru detaylandı

 • 14.02.2019 19:45:16

  Türkiye'nin Otomobili Toyota Corolla'nın Fiyatı Açıklandı